CO ZABRAĆ I DLACZEGO?

TORBA DO SZPITALA

nasza sprawdzona, subiektywna
lista rzeczy do szpitala

Twój Maluszek już powoli wybiera się na świat? Czujesz, że ten moment jest już na horyzoncie i czas zacząć pakować torbę do szpitala? Stresujesz się i masz w głowie milion pytań bez odpowiedzi? Nie martw się. Pomożemy Ci! Razem damy sobie radę.

Zebrałyśmy dla Ciebie solidną garść informacji (z forów, szpitali, blogów i własnych doświadczeń) i mamy dla Ciebie pęczek praktycznych wskazówek. A do tego – przygotowałyśmy Ci sprawdzoną kompletną listę rzeczy, które warto włożyć do torby. A zatem?

ZACZYNAMY!

ZACZNIJMY OD KILKU Q&A

pytania i odpowiedz

Kiedy spakować torbę do szpitala?

Najlepiej między 28 a 36 tygodniem ciąży. Pamiętaj, że Twój Maluszek może postanowić przyjść na świat wcześniej. Warto być na to przygotowaną, by oszczędzić sobie dodatkowych zmartwień.

Na ile dni się spakować?

Większość kobiet wychodzi ze szpitala po 48 godzinach. Najlepiej więc spakować się na 2-3 dni.

W co się spakować? Walizka czy torba?

Torba jest wygodniejsza i zawsze możesz mieć ją pod ręką. To do niej spakuj najpotrzebniejsze rzeczy do porodu. Walizka to miejsce na rzeczy na później. Pamiętaj, że musi się zmieścić pod łóżkiem w szpitalu (wybierz niską).

 
Spakuj ubranka i kosmetyki w woreczki strunowe i podpisz. Nie będziesz musiała przewracać za każdym razem zawartości torby do góry nogami. Dodatkowo, ułatwisz tacie lub położnej znalezienie rzeczy.

Upewnij się, czego wymaga Twój szpital. Warto sprawdzić, co dostaniesz na miejscu a co powinnaś zabrać ze sobą. Poszukaj list na stronach internetowych szpitali.
Zobacz przykładową listę: Szpital Medicover

 
 

CHCESZ ZOBACZYĆ CO JEST W TORBIE?

Pobierz nasza listę, by o niczym nie zapomnieć.
Laktator?

Wiele mam na forach poleca, by zabrać go ze sobą. Nie każda z nas chce korzystać z ogólnodostępnych laktatorów. Poza tym może zdarzyć się tak, że wszystkie będą po prostu zajęte.

Poduszka do karmienia?

Gdy Ty i Twój Maluszek zaczynacie przygodę z karmieniem, wygoda jest jedną z ważniejszych rzeczy. Poduszka do karmienia może Wam pomoc znaleźć ulubioną i najlepszą dla Was pozycję. Warto wiec mieć ja ze sobą w tych pierwszych dniach. Koniecznie z pokrowcem, który można uprać.

 

Poduszka zajmuje dużo miejsca. Jeśli wybierasz się do szpitala sama, zamiast własnej poduszki możesz użyć tych, które są dostępne w szpitalu.

Kubek i sztućce, papier i ręcznik papierowy?

Twój komfort w pełnym wyzwań, nowych emocji i doświadczeń czasie w szpitalu, jest bardzo ważny. Jeśli możesz sobie go poprawić, czemu nie? Tych kilka drobiazgów może Ci w tym pomoć. Kubek i sztućce przydadzą się na kisiel lub herbatę między posiłkami. Oszczędzisz sobie stresu, jeśli będziesz je miała pod ręką. W szpitalach dostępny jest zazwyczaj szary papier. Rolka białego mięciutkiego może być nieoceniona po porodzie, zaufaj nam 😊

Fotelik i kombinezon?

Przygotuj je przed porodem, ale zostaw w domu. Przed wyjściem ze szpitala przywiezie je Tata.

JUŻ TERAZ O TYM POMYŚL

ułatwisz sobie początek przygody z karmieniem!

Karmienie

Femaltiker

wsparcie mamy karmiącej w rozkręceniu i utrzymaniu laktacji. Produkt jest na bazie słodu jęczmiennego i poleca go większość mam

Krem na sutki

przyniesie nieocenioną ulgę na początku karmienia.

Nakładki na sutki

na wypadek gdyby Twoje sutki nie pasowały Twojemu Maleństwu

 
Kompresy Multi Mam

przynoszą ukojenie, wspomagają gojenie

 
Laktator

na za mało lub za dużo mleczka 🙂

 

CHCESZ WIEDZIEĆ CO PAKUJĄ INNE MAMY?

Pobierz nasza listę, by o niczym nie zapomnieć.

W CZYM ŚPI NOWORODEK

w szpitalu

Najlepszy zestaw na start to rożek niemowlęcy i kocyk bambusowy lub bawełniany 🙂 Rożek da Ci poczucie bezpieczeństwa podczas trzymania Maleństwa w ramionach w tych pierwszych dniach życia. Dzięki wiązaniu na kokardkę dopasujesz otulenie do jego potrzeb, by czuło się bezpiecznie i spokojnie podczas snu. Kocyk dodatkowo ochroni delikatne ciałko przed zmarznięciem, nie przegrzewając Maluszka.

Sen!

Zwróć uwagę, by wszystkie tekstylia (także ubranka niemowlęce) były antyalergiczne i delikatne dla skóry Maluszka, a także uszyte tylko z naturalnych materiałów.

 

W JAKIEJ „KREACJI”

wystąpisz Ty?

Strój!

Weź ze sobą trzy koszule nocne. Jeśli są rozpinane, nie muszą być do karmienia. Najlepiej, aby jedną z nich można było spisać na straty – przyda się do porodu. Biustonosz do karmienia – na start do szpitala najlepiej wybierz bez ten miękki bawełniany bez fiszbin. W przypadku karmienia piersią ważna jest nie tylko wygoda, ale też to, aby biustonosz był odpowiednio dobrany do zmieniającego się biustu.

CO ZŁAGODZI TWÓJ PORÓD i PÓŁÓG WEDŁUG INNYCH MAM?

Lizaki, musy owocowe, kisiel – dodadzą energii, nie obciążą żółądka. Olejki zapachowe (sprawdzone, Twoje ulubione). Mały ręcznik – możesz go użyć do relaksujących okładów. Ciepłe skarpetki – mogą okazać się nieocenione.

 
Najdziwniejsza rzecz

jaką mamy radzą mieć pod ręką, to…?

Drapaczka do pleców! Tego się nie spodziewałaś, prawda? Na forach internetowych mamy radzą, że drapaczka sprawdza się szczególnie po cesarskim cięciu, gdy zakres ruchów jest mocno ograniczony. Pozwala sięgnąć po leżące daleko rzeczy, a także przyjemnie podrapać się w trudno dostępnych miejscach ☺

Uratuje Ci życie

ten zestaw może Ci się bardzo przydać

Zatyczki do uszu, klapki na oczy, przedłużacz i lampka LED.

 
6 niezbędnych rzeczy

w Twojej kosmetyczce

Szczotka i gumki do włosów, szampon, żel pod prysznic, szczoteczka i pasta do zębów. Makijaż możesz sobie spokojnie odpuścić. Nie stresuj siebie i innych mam 😉 Jednak dobry nawilżający krem, woda termalna w sprayu i tonik zdecydowanie poprawią Ci samopoczucie.

 

AGNIESZKA CZAJKOWSKA

założycielka ColorStories, mama 3 dzieci

Hej Przyszła Mamo 😊

Tu Aga Czajkowska. Jak mi miło, że jesteś tu z nami.

Ja sama mam trójkę Maluchów, a najmłodszą Hanię urodziłam w styczniu. Na tej stronie dzielę się z Toba tym, co sprawdziło się u mnie i moich koleżanek.

Ale nie tylko. Z dziewczynami z ColorStories zbieramy dla Ciebie na bieżąco najnowsze wpisy i komentarze z forów facebookowych od mam i z blogów lekarzy i położnych. Uzupełniamy je o informacje ze stron największych szpitali i dodajemy komentarze, które cały czas wysyłają nam mamy. Wszystko po to, żebyś dostała jak najlepszą listę rzeczy i porad, które pomogą Ci się przygotować na start Twojej przygody bycia mamą.

Trzymam za Ciebie bardzo mocno kciuki i cieplutko Cię pozdrawiam.

CO RADZĄ SPAKOWAĆ INNE MAMY I POŁOŻNE?

Pobierz nasza listę, by o niczym nie zapomnieć.

PRZED PORODEM SKRÓĆ PAZNOKCIE

Z długimi trudniej będzie Ci zajmować się Twoim delikatnym Maluszkiem.
Zmyj lakier i usuń tipsy. Kolor płytki paznokcia może być ważną informacją dla lekarzy i położnej o Twoim stanie zdrowia

 

ZOSTAW W DOMU CENNE RZECZY I BIŻUTERIĘ

Mogą się zgubić w trakcie porodu lub po.

 

NIE ZABIERAJ DO SZPITALA ZABAWEK

Maluszek w pierwszych dniach potrzebuje przede wszystkim swojej mamusi.

  

JAKI RODZAJ BODY

będzie lepszy na początek?

Do szpitala zdecydowanie wybierz 100% bawełniane, naturalne i antyalergiczne body kopertowe ♥️ Sprawdzą się idealnie, gdy Maluszek jest malutki i delikatny. A Ty poczujesz się pewniej i sprawniej przebierzesz noworodka, gdy jeszcze nie masz wprawy w przewijaniu. Body wkładane przez głowę świetnie sprawdzą się w późniejszym czasie.

Body!

A CO JEŚLI..?

…zostanę w szpitalu dłużej?

Naszykuj dodatkową torbę z rzeczami dla ciebie i dziecka. Zostaw ją w widocznym miejscu w domu, by bliscy mogli łatwo ją odnaleźć w razie potrzeby.

…moje dziecko urodzi się mniejsze /większe niż myślałam?

Na wszelki wypadek spakuj w woreczki strunowe po jednym komplecie ubranek w większym i mniejszym rozmiarze niż te, które zabierasz do szpitala ☺ Zostaw je w domu w widocznym miejscu. Tata będzie mógł szybko przywieźć Ci brakujące rzeczy.

 
…nie wytrzymam bólu?

Kochana, dasz radę! Gdyby porody były aż tak straszne, żadna kobieta nie zdecydowałaby się na drugie… i kolejne dziecko. Prawda jest taka, że cały trud wynagrodzi Ci moment, gdy pierwszy raz będziesz trzymała w ramionach swój największy Skarb. ☺

 
…będę złą mamą i sobie nie poradzę?

Pocieszymy Cię, że takie myśli ma każda z nas. Obawiamy się, że nie sprawdzimy się w roli mamy. U większości z nas tryb „mama” włącza się automatycznie ☺ Intuicyjnie wiemy, czego potrzebuje noworodek. I wiesz co? Będziesz najlepszą mamą dla swojego Maluszka, bo będziesz go kochać z całego serca, a najważniejsze będzie dla Ciebie jego dobro.

 
…zrobię kupę podczas porodu?

o pytanie spędza sen z powiek niejednej przyszłej mamie. Zdradzimy Wam, że natura przygotowała nas na tę ewentualność ☺ Wyczytałyśmy z Waszych historii, że przed samym porodem większość mam po prostu skutecznie się wypróżnia. A jeśli niespodzianka mimo to przytrafi się podczas porodu, położna sprawnie i szybko sprzątnie, skupiając się na tym, co najważniejsze – czyli Twoim maleństwie! <3 Nie martw się, dla niej to nic szokującego ani obrzydliwego.

…zemdleję, stracę „głowę” albo zrobią mi CC w pełnej narkozie?

Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Ba! Poród prawie nigdy nie wygląda tak, jak go sobie zaplanujemy, więc zamiast się stresować i zamartwiać na zapas – przygotuj z położną plan porodu. Będzie jasną wskazówką dla personelu, jak chcesz, by on wyglądał. Przyda się, gdybyś nagle „straciła głowę” i jasny osąd sytuacji ☺ Włóż go na wierzchu w Twojej torbie do szpitala.

CO RADZĄ SPAKOWAĆ INNE MAMY I POŁOŻNE?

Wydrukuj listę i wpisz, jaki jest Wasz plan na termin i miejsce porodu. Spakuj ją na wierzchu torby. (Ułatwisz w ten sposób tacie lub położnej odnalezienie rzeczy w torbie)

A po porodzie… wpisz, jak było naprawdę! To będzie piękna pamiątka dla Ciebie i Twojego Maluszka 🥰 Naszą listę możesz też podarować innej przyszłej mamie!

ZOBACZ CO WARTO MIEĆ

MUST HAVE DO TWOJEJ TORBY